Že jste nikdy nejeli na slonovi? Já taky ne. Zkusme si to představit, že jedete na slonovi. Už jste naskočili? Tak, už na něm sedíte a držíte v rukou otěže. Svět vidíte pěkně shora a vypadá to, že jako jezdec v sedle slona určujete směr. Co když ale Váš slon chce někam jinam, nebo si postaví hlavu a nehne se z místa? Jako jezdec máte najednou problém! Slon totiž váží několik tun, zatímco Vy jen pár desítek kil! Jezdec tak obvykle prohrává a slon ho úplně porazí. Končíte na zemi, v lepším případě jen lehce otlučeni…

Příměr Slona a Jezdce krásně ukazuje, co se nám běžně stává na naší cestě za plněním cílů. Pojďme tedy poznat svého Jezdce a svého Slona. Každý z nás totiž máme ty své!

„Začnu chodit o půlhodiny dříve do práce“ – „Přestanu kouřit“ – „Budu denně běhat“ – „Začnu mluvit slušně“ – „Denně udělám minimálně 15 akvizičních volání klientů“…takové a jiné cíle si v životě dáváme.

Dáváme si předsevzetí, chceme udělat změny ve svém chování. Jenže ouha – najednou, oproti prvotnímu odhodlání, přijdeme hned první týden z 5 dnů 4x do práce pozdě, po jednom dni si opět zapálíme cigaretu a často po jednom dni volání potenciálním klientům končíme v další aktivitě…

Co se to s námi děje? Nic zvláštního. Jen prostě náš jezdec nezvládl našeho slona! V jednání naprosté většiny lidí zcela normální a běžná věc. Prostě většina nový návyk, novou změnu nedává!

Jezdec je rozumová část osobnosti – analyzujeme, logicky přemýšlíme, plánujeme, stanovujeme si budoucnost, cíle a rozhodujeme se k nějaké činnosti. Je to například rozhodnutí přestat mluvit sprostě. Umíte vyhodnotit, že se to nehodí, protože Vám to ubližuje v jednání. Najednou se však ocitnete v situaci, kdy i přes své rozhodnutí (učiněné přes rozum!) opět vyslovíte vulgarismus. Co se stalo? To jen Váš slon sešel ze správné cesty, neukočírovali jste ho svým jezdcem.

A co je náš Slon? Naše emoce, zvyky, stereotypy, náladovost, tendence vyhýbat se nejistotám a dělání potřebných změn. Slon dokáže být hodný a poslouchat, ale musí mít správnou motivační stravu. Pak jde správným směrem. Ten špatný slon v nás – to jsou momenty, kdy upřednostníme krátkodobý požitek za dlouhodobý úspěch, kdy nám chybí ta opravdová motivace ke změně. To jsou chvíle, kdy si raději najdeme zástupné argumenty na omluvu toho, že se neměníme a vracíme zpět k špatným zvykům („ale tak pro dnešek se zas tak moc nestane, když dám aspoň jednu cigaretu…“).

Proč jen velmi malé procento lidí naplní své cíle a svá předsevzetí? Jednoduše proto, že zvládají svého Jezdce i Slona uvnitř sebe samých! Mají jasné cíle a umějí si vytvořit nové návyky! Vědí, kam chtějí dojít – tedy mají jasně nasměrovaného Jezdce, jenž zároveň dokáže správně motivovat Slona, vytvořit nové návyky a udržet změny i tím, žeupraví podmínky, prostředí, nebo odstraní dosavadní překážky.

Dobré návyky se dají vytvořit. Jak? Pravidelným tréninkem spojeným se sebedisciplínou! A nejúspěšnější lidé jsou vždy disciplinovaní!