„Školili jsme je už několikrát a pořád mají stejné výsledky“ – „Školení bylo fajn, ale nejsou lepší, dělají to pořád stejně!“ – „Pravidelně chodí na školící kurzy a přesto se nelepší!“ – „Ne, už žádná školení! Dali jsme do toho hodně peněz a nevrací se nám to moc…“  Věty, které mnohdy slýchávám z úst některých majitelů firem, ředitelů, personalistů, vzdělávacích manažerů.

            Jak jste na tom Vy? Taky máte pocit, že po školení je to z větší části pořád stejné? Že jste Vy nebo Vaši lidé po školení tak nějak plus mínus stejní? Celkem běžná věc! A pokud jste si odpověděli kladně, pak je to možná začátek na cestě k Vaší odpovědi na to – jak na to jít jinak.

Položím Vám nejprve několik otázek a sami si na ně odpovězte. Naprosto upřímně! Co Vám dnes opravdu pomáhá k tomu, abyste Vy nebo Vaši lidé po školení byli lepší, výkonnější? Jakými způsoby dnes rozvíjíte své lidi? Školíte, kupujete si kurzy? Co Vám to přináší v praxi? Měníte se, Vy a Vaši lidé ve firmě? Co z té spousty informací ze školení začnete Vy, Vaši manažeři nebo obchodníci v praxi uplatňovat? Přináší Vám vůbec samo školení skutečný růst Vás a Vašich lidí?

Pojďme si chvíli virtuálně hrát! Představte si pouťový balónek. Máte ho v ruce? Nafoukněte jej do maximálního objemu. Hotovo? Je naplno nafouknutý? Tak jej pusťte! Co se stane? Balónek letí, vzduch mizí, je pryč, nikde nic. Malé dítě většinou začne brečet, naříkat a vyžaduje svůj nový balónek. A rodič nakonec, aby měl klid, jde a stejně balónek znovu koupí:-).

      Připomíná Vám to něco? Přesně to je podle mne efekt podstatné části nekvalitních školení! Spousta informací, často zajímavých znalostí a kvanta teorie. Pak přijde konec školení, nafouknuté balónky odlétají. Těší se na nové lety a jsou odhodlány dlouho a lépe v budoucnu létat. Jenže ouha. Brzy splasknou…A tak se nakupují pořád dokola balónky nové a nové.

       A co s takovým balónkem, aby si svůj zdravý vzduch udržel a kvalitně létal? Jak na to, abyste měli jednou provždy skvěle létající balónek a ušetřili za věčně opakované nákupy nekvalitních balónků?

     Aby pomyslný balónek správně lítal, musí se pravidelně „dofukovat“! Čím a jak? Pravidelným On the Job Trainingem čili tréninkem při práci. A to už je na další článek příště…