V dnešní době není nouze o kdejaké alergie. Doslova se s nimi roztrhl pytel. Někdo trpí na pyly, jiný na psí chlupy, další na prach, některým se dělají pupínky při pomyšlení na tchýni či nevrlého souseda. Prostě alergie téměř všude, kam se podíváte.

Alergie se nám však rozmohla také ve vzdělání! O jaký typ jde? O alergii na školení! Jak ji poznáte? Jednoduše. Uvedu příklad. Přijdete do firmy na schůzku s majitelem, ředitelem či personalistou popovídat si o vzdělávání ve firmě a možnostech rozvoje lidí. A po chvíli slyšíte: „Hlavně ne školení, prosím vás! Jen to ne. Toho už máme všichni dost!“ 

Co vede některé majitele firem, personalisty a další lidi k tomu, že šmahem paušálně odmítají všechna školení a vše házejí do jednoho stejně špatného pytle? Příčin je určitě více, za všechny si však můžeme my sami. Na jedné straně ti, kteří si objednávají školení se stále stejnými efekty (= velké porce stále stejných znalostí s málo novými dovednostmi pro praxi). Na straně druhé nesou svůj díl i mnozí dodavatelé vzdělávání, kteří často točí stále stejná školení s minimálním či nulovým dopadem do denní praxe školených lidí.

Když jsem byl malý, měli jsme snad téměř každý týden králíka – na oběd a někdy i na večeři. Jako v jedné legendární české komedii z 90. let:-). Zpočátku to bylo fajn a králičí maso chutnalo. A pak? Začal jsem králíka odmítat. Prostě stereotyp, pořád ty stejné chutě, stále dokola! Králík se pro mne stal symbolem něčeho protivného, co mne už obtěžuje, co nechci. Začal jsem být protivný u oběda, zlobil jsem, rebeloval, že to chce změnu, že chci něco jiného…

Jak jste na tom Vy ve vzdělávání? Nedáváte svým lidem pořád jednoho „králíka“ v podobě stejných školení, i když třeba čas od času obměňujete přílohu či dresing (= jiná agentura, jiný lektor)? Nebo si říkáte – je čas dát osvěžující, chutnější menu a zkusit jiné vzdělávací „pokrmy“ s lepšími ingrediencemi?

A existuje vůbec účinný lék na alergii ze školení?, říkáte si teď. Ano, podle mne existuje!

Nejlepší lék na alergii ze školení není neškolit vůbec, nýbrž přestat připravovat „králíka“ ve stále stejné jídelně (= učebna na školení), více využívat školení s praktickým nácvikem anebo metody tréninku a koučování přímo při práci, tedy On Job Training či On Job Coaching.

Sám již „vařím“ se svojí značkou GROW T&C tréninkové workshopy a On Job Trainingy  či On Job Coachingy několik let a spokojených „strávníků“ přibývá, protože zjišťují, že přes praktický trénink jdou nahoru svými dovednostmi i výkony. Je to prostě mnohem variabilnější a přínosnější!

Lidé pak rádi chodí i na školení, protože to pro ně není stereotypní a nudný „králík“. A alergie je pryč. Takže nasadit On Job Training a pak dělat i mnohem praktičtější školení, to je z mé zkušenosti nejlepší cesta. Bude to zábavnější, přínosnější, lidi to bude celkově víc bavit a hlavně – porostou výkonem!

Jak jste na tom u Vás s firemním tréninkem? „Jíte“ dlouhá léta stále stejného vzdělávacího „králíka“, nebo trénujete prakticky?