Kdy dělají lidé nebo firmy změny? Bývá to ve třech případech. Tím prvním  je, když nás dožene krize a jsme nuceni učinit změny –  je to varianta méně pozitivní, ale v běžném životě častá…prostě tak nějak to děláme postaru, dokud to jde a jede ze setrvačnosti

     Tím druhým případem je situace, když včas prozřeme a uvědomíme si potřebu změny – je to varianta méně bolestivá, leč v praxi méně častá.

      Třetí a asi nejmohutnější silou je prostě naprostá nutnost změnu udělat, protože bez ní už by byl konec, nic víc.

       Kolik z nás však prozře a uvědomí si potřebu změny samo a včas? Nezůstáváme většinou spíše v zajetí starých přístupů a zóny komfortu?

        Říká vám něco syndrom“AŽ“? Setkáváme se s ním běžně. Co to je? Lidé a firmy často říkají – začneme s něčím novým „AŽ…“ A stejně tak mnoho firem říká – začneme trénovat, rozvíjet lidi ve firmě – „AŽ bude líp“ – AŽ si na to vyděláme“ – “ AŽ budeme mít ty správné lidi“ –  AŽ na to budeme mít peníze“ – „AŽ nám skončí sezóna“ – “ AŽ dostaneme peníze z dotací z evropských fondů“ – „AŽ budeme mít čas“ – „AŽ přejde krize“ – „AŽ budou lidi v pohodě“ – „AŽ bude po dovolených“ – „AŽ budeme mít kompletní tým“…

       A takhle bych s těmi „AŽ“ mohl pokračovat…

       Je to omyl! Pokud opravdu chcete být lepší, mít více zakázek, lepší výsledky – u sebe, u svých lidí ve firmě, musíte do toho jít HNED! „AŽ“ je pouze Váš zástupný argument, nic víc.

      Pokud to neuděláte HNED, pak to totiž většinou neuděláte NIKDY a budete se točit v bludném kruhu. Občas si jen koupíte systémově nic neřešící školení bez efektu změny v praxi.

     Budete mít prostě buď výsledky nebo výmluvy. Sami si vybíráme, ať ve firmě v roli majitele, manažera, podnikatele, tak i v našem soukromí.

     Znáte ten příběh? Dřevorubec seká tupou sekyrkou strom. Jde kolem hajný a ptá se ho: „Kdy jste tu sekyrku naposledy brousil? Vždyť do toho stromu mlátíte obrovskou silou a skoro žádný výsledek!!“ „Starejte se o sebe! Já nemám čas se s Vámi vybavovat ani se zdržovat broušením sekyrky. Vidíte ten les? Ten já musím do týdne celý pokácet, tak mne nezdržujte!,“ odpovídá nevrle dřevorubec a dále seká do stromu.

      Jak jste na tom Vy? Máte svého hajného a brousíte pomyslné sekyrky? Nebo jste spíše dřevorubci?

       Přestaňte kácet stromy tupými sekerkami, podejte si brousek a ještě líp se zeptejte hajného, co by Vám poradil! Třeba Vám doporučí motorovou pilu. Nebo sežene traktor s valníkem místo toho koně, co stojí chudák na kraji lesa:-)

      Prostě pojďte do akce! Přestaňte čekat na „AŽ“ a na „PAK“…“HNED“ je víc a spustí kroky dopředu…